Vector_all

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Modrokamenský región

Obec Opatovská
Nová Ves

Vinohrad Rulandské modré Opatovská Nová Ves
  • hon Malá Čemerica a Veľká Čemerica  10 ha 
  • nadmorská výška 150 m
  • hlinito  ílovitá červená pôda – Terra rossa, takú pôdu majú vo Francúzku a Taliansku

Obec
Želovce

  • hon Terasy 6 ha
  • nadmorská výška 250 m
  • hlinito piesočnatá pôda
Vector_all

Naše

Vinohrady

Rodinný dom a vinohrad trojuholník

Ohraničené sú strmými úbočiami Krupinskej planiny a hraničnou riekou Ipeľ, ktoré vytvárajú dobré geologické a klimatické podmienky pre túto oblasť. Je tu striedanie teplôt s veľkým rozsahom. Horúce slnečné dni, chladné noci a hmlisté rána majú veľký vplyv na kvalitu hrozna a v priaznivých ročníkoch na tvorbu cibéb. Chceme zdôrazniť, že naša oblasť Poiplia patrí k najčistejšiemu, najekologickejšiemu územiu na Slovensku.

Veľmi dobre sa tu  darí odrodám,  ktoré majú pôvod v Burgundsku. Patria tam odrody ako je  Burgundské biele, Burgundské šedé, Burgundské modré a samozrejme Chardonnay.

Obhospodarujeme 16 ha vlastných vinohradov, ktoré máme zaradené do integrovanej produkcie pestovania viniča, čo znamená, že hrozno je dopestované v zásadách ekologického prístupu k životnému prostrediu. Tento spôsob pestovania hrozna je šetrný k prírode a k ľuďom. Zachováva prirodzené funkcie agro-ekosystémov. 

Takýto vinohrad nesie ochrannú známku IP, ktorá je vysoko cenná na Slovensku i v zahraničí. Vína vyrobené z takto dopestovaného hrozna sú samozrejme finančne náročnejšie, ale sa nám odmenia výraznou vôňou a nesú v sebe jedinečnosť chutí. Odrody sú špecifické, jedinečné, nehrozí žiadna  uniformita. Vinohrady pestované systémom IP dávajú štyrikrát menej úrody ako konvenčné vinohrady. 

Rezom vinohradu ovplyvňujeme  množstvo úrody. Pre výrobu kvalitného vína nepotrebujeme kvantitu, ale kvalitu. Vyrábame aj omšové teda liturgické vína pretože dopestované hrozno spôsobom IP sa stotožňuje s požiadavkami na pestovanie hrozna a následnú výrobu omšového vína.

Galéria

Jednou vetou.
Južné úbočia Krupinskej planiny a rieka Ipeľ vytvárajú podobné klimatické podmienky ako majú vinohrady v Burgundsku.